Telia har købt det norske mobilselskab Phonero, og dermed er Telia ikke længere en realistisk køber af TDC, som det ellers har været rygtet i løbet af efteråret.
Det vurderer Alm. Brand Markets, efter at Telia mandag annoncerede købet af Phonero, der sælger telefoni til små og mellemstore virksomheder, for 2,3 mia. norske kr.
- Dermed bør Telia blive fjernet fra listen af mulige TDC-bydere (meget kort liste efterhånden), og vi må erkende, at salg i denne omgang afhænger af kapitalfonde, hvilket er mindre sandsynligt. Aktien har dog på et seneste også afspejlet dette i markedet, skriver aktieanalytiker Morten Imsgard i en kommentar.
Den mindre sandsynlighed for et bud på TDC skal ses i lyset af, at det danske selskab også har en forretning i det norske.
Ritzau Finans
